Welcome to Jr. Pride Athletics

The mission of the Junior Pride Association is to offer all, who are eligible, the opportunity to participate in sponsored programs.

  • Participation, in the athletic events, is to be considered primary.
  • Competition and winning are by-products of participation and are secondary.
  • Participation, complete honesty and fair play, demonstrated by coaches of unquestionable Christian and moral character provide youth with direction to grow in the image of Christ.
 
2020 BJSA 41st Annual Wrestling Tournament Results
Posted Jan 27, 2020

6 & Under 80-88 - Wyatt Deike's place is 3rd and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Leo Hutton (IRONMAN WRESTLING) won by decision over Wyatt Deike (Roncalli Jr. Pride) (Dec 16-10)
  • Round 3 - Bentley Philbrick (Elkhorn Wrestling Club) won by fall over Wyatt Deike (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:27)

Novice 7 & 8 47-48 - Wyatt Vail's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Brayden Tedrow (Fremont) won by major decision over Wyatt Vail (Roncalli Jr. Pride) (Maj 14-5)
  • Round 2 - Anthony Gambale (Jr. Titans) won by decision over Wyatt Vail (Roncalli Jr. Pride) (Dec 10-5)
  • Round 3 - Taylor O`Gorman (Elkhorn Wrestling Club) won by fall over Wyatt Vail (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:48)

Novice 7 & 8 64-65 - Johnathan Radda's place is 3rd and has scored 8.0 team points.

  • Round 1 - Tatum Horn (IRONMAN WRESTLING) won by decision over Johnathan Radda (Roncalli Jr. Pride) (Dec 15-10)
  • Round 2 - Johnathan Radda (Roncalli Jr. Pride) won by major decision over Miranda Sanchez (Millard South) (Maj 10-0)
  • Round 3 - Iziah Williams (Fremont) won by decision over Johnathan Radda (Roncalli Jr. Pride) (Dec 14-7)

Novice 7 & 8 71-77 - Miles Ostronic's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Levi Sintek (Gretna Youth Wrestling) won by decision over Miles Ostronic (Roncalli Jr. Pride) (Dec 13-11)
  • Round 2 - Jayden Parrish (West Side) won by fall over Miles Ostronic (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:27)
  • Round 3 - Nathaniel Selig (Jr. Titans) won by fall over Miles Ostronic (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:57)

Novice 9 & 10 68-69 - Leo Harr's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Sawyer Maloney (Elkhorn Wrestling Club) won by fall over Leo Harr (Roncalli Jr. Pride) (Fall 1:21)
  • Round 2 - Cayden Murray (Wrestling With Character) won by decision over Leo Harr (Roncalli Jr. Pride) (Dec 7-3)
  • Round 3 - Tessa Sova (Jr. Cougars) won by fall over Leo Harr (Roncalli Jr. Pride) (Fall 2:17)

Novice 9 & 10 96-98 - Jonah Kinnison's place is 2nd and has scored 14.0 team points.

  • Round 1 - Sam Bender (Bryan) won by fall over Jonah Kinnison (Roncalli Jr. Pride) (Fall 2:44)
  • Round 2 - Jonah Kinnison (Roncalli Jr. Pride) won by fall over Sam Snelling (Jr. Titans) (Fall 0:42)
  • Round 3 - Jonah Kinnison (Roncalli Jr. Pride) won by fall over Ayden Levine (EL TORRO Soutside Wrestling) (Fall 1:50)

Novice 9 & 10 103-108 - Jeremiah Reed's place is 4th and has scored 4.0 team points.

  • Round 1 - Troy Peterson (Millard South) won by major decision over Jeremiah Reed (Roncalli Jr. Pride) (Maj 10-0)
  • Round 2 - Blake Glogowski (Little Jay`s Wrestling Club) won by fall over Jeremiah Reed (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:24)
  • Round 3 - Josh Mascarello (BJSA) won by fall over Jeremiah Reed (Roncalli Jr. Pride) (Fall 1:00)

Novice 11 & 12 150-167 - Cooper Gintz's place is 3rd and has scored 9.0 team points.

  • Round 1 - Yousef Rabaa (IronHawk) won by fall over Cooper Gintz (Roncalli Jr. Pride) (Fall 1:03)
  • Round 2 - Cooper Gintz (Roncalli Jr. Pride) won by forfeit over William Reitmajer (Millard South) (FF)
  • Round 3 - Takoda Butler (West Side) won by major decision over Cooper Gintz (Roncalli Jr. Pride) (Maj 11-0)

Open 13 & 14 127-142 - Maddox Williams's place is unknown and has scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Labryan Parker (BJSA) won by fall over Maddox Williams (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:24)
  • Cons. Round 1 - Daniel Enders (Bryan) won by fall over Maddox Williams (Roncalli Jr. Pride) (Fall 1:29)

Open 13 & 14 143-150 - Gabriel Little's place is unknown and has scored 0.0 team points.

  • Quarterfinal - Mason Chandler (BJSA) won by fall over Gabriel Little (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:38)
  • Cons. Round 1 - Gabriel Little (Roncalli Jr. Pride) received a bye () (Bye)
  • Cons. Semi - Julius Wagner-Alley (Millard South) won by fall over Gabriel Little (Roncalli Jr. Pride) (Fall 0:17)
 
Check us out on Twitter!
 
Check Out Facebook!
 
More Information...

For more information concerning Jr. Pride Athletics or its programs, please email info@jrpride.org with your name, contact information and questions. Your inquiry will be returned within 24 hours.  

 
Got Picutres?

Got Pictures?

Share with our media team at: media@jrpride.org!

Or tag us on Facebook!